Melhor Filme:

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ★

Melhor Direção:

  • Christopher Nolan (Dunkirk)
  • Jordan Peele (Get Out)
  • Greta Gerwig (Lady Bird) ★
  • Paul Thomas Anderson (Phantom Thread)
  • Guillermo Del Toro (The Shape of Water)

Melhor Atriz:

  • Sally Hawkins (The Shape of Water)★
  • Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)★
  • Margot Robbie (I, Tonya)
  • Saoirse Ronan (Lady Bird)
  • Meryl Streep (The Post)

Melhor Ator:

  • Timothée Chalamet (Call Me By Your Name)
  • Daniel Day-Lewis (Phantom Thread)★
  • Daniel Kaluuya (Get Out)★
  • Gary Oldman (Darkest Hour)
  • Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.)

Melhor Atriz Coadjuvante:

  • Mary J. Blige (Mudbound)★
  • Alisson Janney (I, Tonya) ★
  • Lesley Manville (Phantom Thread)
  • Laurie Metcalf (Lady Bird)★
  • Octavia Spencer (The Shape of Water)

Melhor Ator Coadjuvante:

  • Willem Dafoe (The Florida Project)★
  • Woody Harrelson (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
  • Richard Jenkins (The Shape of Water)
  • Christopher Plummer (All the Money in the World)
  • Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

Melhor Roteiro Adaptado:

  • Call Me By Your Name
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly's Game
  • Mudbound

Melhor Roteiro Original:

  • The Big Sick
  • Get Out
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Melhor Design de Produção:

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

Melhor Fotografia:

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

Melhor Figurino:

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread ★
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul

Melhor Edição de Som:

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars - The Last Jedi

Melhor Mixagem de Som:

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars - The Last Jedi

Melhor Curta de Animação:

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Melhor Curta-metragem:

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O'Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All of Us

Melhor Trilha Sonora Original:

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars - The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Melhor Efeitos Visuais:

  • Blade Runner 2049
  • Guardians of the Galaxy, vol. 2
  • Kong: Skull Island
  • Star Wars - Os Últimos Jedi
  • War for the Planet of the Apes

/Melhor Montagem:

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

/Melhor Maquiagem e Penteado:

  • Darkest Hour
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Melhor Filme Estrangeiro:

  • A Fantastic Woman
  • The Insult
  • Loveless
  • On Body and Soul
  • The Square

Melhor Documentário de Curta-metragem:

  • Edith+Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Melhor Documentário:

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Melhor Canção Original:

  • Mighty River (Mudbound)
  • Mystery of Love (Call Me By Your Name)
  • Remember Me (Coco)★
  • Stand Up for Something (Marshall)
  • This is Me (The Greatest Showman)

Melhor Animação:

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
feb 10 2018 ∞
feb 26 2018 +